در ادامه به معرفی و بررسی 5 اشتباه از اشتباهات سئو رایج می‌پردازیم که تاثیر بالایی در افت و کاهش رتبه سایت و محبوبیت آن دارند.

بازاریابی محتوا یک سایت همواره نیازمند بهینه نگه داشتن عملکرد آن از منظر سئو را داشته و با توجه به پیچیده شدن فرایند بهینه سازی سایت در سال‌های اخیر، اقدامات متعددی وجود دارد که توسط صاحبان وب‌سایت‌ها فراموش شده و یا به درستی انجام نمی‌شوند. در ادامه با بررسی مجموعه اقدامات ناصحیحی که وبمستر‌ها در بهینه سازی سایت خود اتخاذ می‌کنند؛ به معرفی مجموعه‌ای از اشتباهات سئو متداول می‌پردازیم.

15 اشتباه از اشتباهات سئو رایج (قسمت اول)

اشتباهات سئو رایج که موجب کاهش رتبه سایت و محبوبیت آن خواهند شد - آسان سئو

1- در نظر نگرفتن اهمیت سرعت سایت

هر چه وبسایت سریع‌تری داشته باشید؛ هم توجه بیشتری از سوی موتور‌های جستجو به خود جلب خواهید کرد. برای ارزیابی میزان سرعت و پاسخ‌گویی سایت می‌توانید از ابزار Google PageSpeed Insights استفاده نمایید. این ابزار با بررسی همگانی شاخص و بخش‌های سایت، مواردی را که موجب تاخیر در پاسخ‌گویی می‌شود را شناسایی کرده و آن‌ها را به شما اطلاع می‌دهد.

تصاویر یکی از سنگین‌ترین مواردی هستند که در حین دریافت یک صفحه بارگزاری می‌شوند و اگر به خوبی بهینه سازی نشوند؛ به شدت از سرعت سایت می‌کاهند. بدین منظور همواره لازم است تا اندازه تصاویر را به مقدار مناسب و منطبق با قالب سایت تغییر داده و آن را فشرده سازی نمایید.

از دیگر ترفند‌های قابل اتخاذ می‌توان به امکان فعال سازی قابلیت کش سایت و فشرده سازی محتوای آن اشاره کرد که با این کار، کاربرانی که مجددا از صفحات وبسایت شما بازدید می‌کنند؛ در زمانی کوتاه‌تر و با حجم‌ کم‌تری داده‌ها را دریافت خواهند کرد. در صورتی که از وردپرس استفاده می‌کنید؛ با نگاهی به افزونه‌های نصب شده، مواردی را که نیاز ندارید حذف کرده تا داده‌های کمتری در هسته وردپرس در جریان باشد.

2- تلاش برای رنک‌گیری از کلمات کلیدی اشتباه

اگر قصد رتبه‌گیری در گوگل را دارید؛ باید مطمئن شوید که هر صفحه را با کلمه کلیدی صحیحی منتشر نمود‌ه‎‌اید. یکی از اشتباهات سئو رایج که در میان وبمستران ممبتدی به وفور دیده می‌شود در هدف‌گیری کلمات کلیدی متعدد برای سایت و یا برنامه‌ریزی بر روی یک کلمه کلیدی شاخص و با رقابت بالا در شروع کار است. اگر در زمینه خود نوپا هستید؛ شاید بهتر است با کلمات مشخص و مناسب‌تری شروع کنید. بدین منظور در ابتدا به جای رقابت با تمامی شرکت‌های ملی و یا بین‌المللی، به صورت محلی به رقابت در منطقه خود بپردازید.

هر چه کلمه کلیدی شما طولانی‌تر و مشخص‌تر باشد؛ شانس بالاتری در بهبود رتبه سایت در آن کلمه کلیدی را خواهید داشت. البته این استراتژی به معنای هدف‌گیری کلمات کلیدی با ترافیک پایین‌تر خواهد بود اما با برنامه‌ریزی صحیح و کار کردن بر روی چندین کلمه کلیدی طولانی و مشخص، به خوبی می‌توان ترافیک مناسبی را از موتور‌های جستجو، جذب نمود.

3- عدم موفقیت در جذب افراد به سایت

در هنگام جستجو یک عبارت توسط یک فرد، مجموعه‌ای از نتائج برای آن به نمایش در خواهد آمد که همگی یک سری بخش‌های یکسان یعنی عنوان و توضیحات متا را به نمایش می‌گذارند و کاربر از میان این مجموعه ناتئج، گزینه موردنظر خود را با توجه به محتوا پیش رو انتخاب می‌کند. در این شرایط می‌بایست با تمرکز ویژه بر روی عنوان سئو، مطمئن شد که این عبارت حاوی کلمات کلیدی و چینش صحیح برای جلب توجه مخاطب و شناسایی صحیح توسط موتور جستجو را دارا می‌باشد. نکته دیگری که در عنوان سئو باید در نظگر گرفته شود؛ طول آن است. به طور معمول از 400 تا 600 پیکسل اطلاعات و تقریبا تا 75 کاراکتر در نتائج سئو قابل نمایش است اما پیشنهاد می‌شود تا حدالمکان این بخش را برای خوانایی هر چه بهتر، کوتاه نگه دارید.

توضیحات متا یک شاخص تاثیر‌گذار در اولویت بندی نتائج سئو نیست اما تاثیر بالایی در جلب توجه مخاطب دارد. اگر در توضیحات حداکثر 150 کاراکتری، توضیحات متا، به طور روشن و واضح آنچه در طول مقاله ارائه می‌دهید را خلاصه و با کلمه کلیدی مشخص تهیه نمایید؛ شانس بالایی وجود دارد که کاربر از متن توضیحات متا، مقاله شما را مطابق نیاز خود یابد و بر روی گزینه سایت شما بدل از دیگر گزینه‌ها کلیک نماید.

4- عدم اهمیت به تولید محتوا جذاب

حجم عظیمی از محتوا در هر ثانیه بر روی وبلاگ و وبسایت‌های اینترنی منتشر می‌شود اما تعداد کمی از آن‌ها از کیفیت و عمق کافی برای حل نیاز مخاطب برخوردار می‌باشند. به جای تلاش برای تهیه بی‌نهایت محتوا، بر روی مجموعه‌ای از محتوا با کیفیت و کاربردی تمرکز کنید تا با جذب نگاه مخاطب، خود را به عنوان یک مرجع در زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید؛ نشان دهید. بدین منظور سعی کنید مقالات خود را حتما بیش از 300 کلمه تهیه نموده و به درستی بر روی کلمات کلیدی موضوع سایت خود، رژه بروید.

نکاتی مانند حفظ تراکم کلمات کلیدی، لینک‌دهی و دیگر نکات سئو برای بهبود رتبه سایت در گوگل اهمیت دارد اما هدف اصلی در تولید محتوا برای جذب نگاه مخاطب و برطرف کردن نیاز آن است. و با تمرکز بر روی نیاز کاربر با یک تیر دو نشان کاربر و موتور جستجو را بزنید.

5- عدم تلاش برای نگه‌داشتن بازدید‌کنندگان سایت

به محض اینکه یک بازدیدکننده به سایت شما مراجعه کرد؛ هدف اصلی این است که او را حفظ و به یک کاربر تبدیل نمایید. در بسیاری از مواقع یک مخاطب پس از خواندن مقاله به نتائج گوگل باز می‌گردد اما شما باید سعی کنید تا با فراهم‌سازی مواردی برای اقدام از سوی کاربر، محتوای سایت را به یک داستان دنباله‌دار تبدیل کنمید به عنوی که وی پس از مطالعه یک مقاله با یک پیشنهاد، یک مقاله مرتبط، فرم ثبت‌نام تخفیف یک محصول، نظرات کاربران رو‌به‌رو شود. یکی از اشتباهات سئو که بسیاری از کاربران دچار آن می‌شوند در شلوغ کردن سایت با مجموعه متعددی از پیشنهادات و موارد است که موجب سردرگمی کاربر خواهد شد. اقدام خود را ساده نگه داشته و تنها با یک پیشنهاد و یا ارائه، او را به سمت یک محتوا جدید بکشانید.

در ادامه این مجموعه مقالات اشتباهات سئو به معرفی دیگر خطاهای رایج در بهینه سازی سایت خواهیم پرداخت.

منبع: yoast