رپورتاژ آگهی و آشنایی با انواع شاخه‎های آن

یکی از سوال‌هایی که ممکن است به ذهن هر مدیر سایتی خطور کند این است که انواع ریپورتاژ چیست و شامل چه شاخه‌هایی می‌شود! در این مقاله به طور مفصل به بررسی رپرتاژ آگهی می‌پردازیم.

رپرتاژ آگهی

رپرتاژ آگهی چیست؟

تعریف‌های زیادی برای رپورتاژ گفته شده که ابتدا به 2 تعریف عام و در آخر تعریف تخصصی می‌پردازیم.

تعریف اول:

رپرتاژ آگهی (به انگلیسی: Advertorial) به شکلی از آگهی گفته می‌شود که در قالب گزارش ارائه شود. یعنی، مخاطبان رسانه‌ای فکر کنند که یک گزارش بی‌طرف به آنها ارائه می‌شود، در حالی که آن‌چه آن‌ها می‌بینند، می‌شنوند و می‌خوانند، در واقع تلاشی سازمان یافته برای تقویت جنبه‌های ذهنی یک محصول یا خدمت در ذهن آن‌ها است.

اصطلاح رپرتاژ آگهی برای اولین بار در سال ۱۹۴۵ به ادبیات انتقادی رسانه‌ها اضافه شد. به دلیل اعتماد مخاطبان به رسانه‌ها، رپرتاژ آگهی‌ها بسیار موثر هستند و به همین دلیل در کشورهای پیشرفته قوانین بسیار سختی علیه رپرتاژ آگهی‌ها تصویب شده و می‌شود.

تعریف دوم:

رپرتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی (PR) یکی از بهترین روش‌های برندسازی و تبلیغات اینترنتی است که بزرگترین برندهای دنیا برای معرفی محصولات و خدمات جدید خود از آن استفاده می‌کنند و در واقع به این دلیل تاثیرگذاری بالایی دارد که نوعی تبلیغات غیرمستقیم است و مخاطبان در زمان مشاهده آن بیشتر اعتماد می‌کنند و کل مطلب را مشتاقانه مطالعه می‌کنند.

رپرتاژ آگهی در واقع یک خبر است که در قالب یک مصاحبه یا گزارش و یا مقاله در خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری پربازدید منتشر می‌شود که شامل یک تیتر جذاب، چند پاراگراف متن و عکس می‌باشد.

همه تعاریف بالا درست هستند اما از نظر تخصصی و با نوشته‌ای ساده، تعریف رپورتاژ:

ریپورتاژ یا رپورتاژ یا رپرتاژ آگهی در واقع یک واژه هستند که در اصل واژه اصلی رپرتاژ می‌باشند، به هر جهت هر سه کلمه “ریپورتاژ”، ”رپورتاژ” یا ”رپرتاژ“ در وب دیده می‌شود، هر سه این کلمه‌ها در اصل یک نوع آگهی تبلیغاتی هستند که در قالب یک نوع گزارش یا نوشته بی‌طرفانه ارائه می‌شوند.

تاریخچه رپورتاژ حدودا برای سال ۱۹۴۵ است و در واقع در سال ۱۹۴۵ این لغت به دایره لغات اضافه شده است، تاریخچه دقیق این لغت در ایران مشخص نیست اما در چند سال گذشته مخصوصا یکی دو سال گذشته ظاهرا در ایران این شیوه تبلیغاتی به دلیل اثر بخشی بالا بیشتر مورد توجه مدیران قرار گرفته است.

در ایران بیشتر کلمه رپورتاژ (reportage) استفاده می‌شود و مخصوصا شیوه رپورتاژ آگهی در ایران بیشتر به صورت رپورتاژ آگهی اینترنتی است.

انواع رپورتاژ:

همان طور که گفتیم رپورتاژ آگهی انواع مختلفی دارد که مهمترین آن می‌توان به: آگهی تلویزیونی، آگهی نوشتاری در مجلات، روزنامه‌ها و آگهی اینترنتی اشاره کرد.

منبع: https://www.asanseo.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.