10 اشتباه در بازاریابی محتوا و نحوه برطرف کردن آن‎‌ها

بازاریابی محتوا تکنیکی است که با استفاده از آن می توان کاربر را به مطالعه محتوای تولید شده خود تشویق کرد. با کمک نوشتن محتوای جذاب می توان بدون هیچ هزینه ای به هدف خود رسید. این نکته را در نظر داشته باشید که بازاریابی محتوا زمانی به بهترین شکل انجام می شود که ما در تولید محتوای خود هیچ گونه خطایی انجام ندهیم. در ادامه ی مقاله 10 مورد از اشتباهاتی که در بازاریابی محتوا رخ می دهد را شرح می دهیم تا با مطالعه راه کارهای این اشتباهات، از بروز خطا در تولید محتوای خود پیش گیری کنید.

بازاریابی محتوا

1. مهم ترین بحث در بازاریابی محتوا : کپی نکنید!

اولین نکته و مهم ترین نکته در بازاریابی محتوا کپی نبودن مقاله است. هیچ چیز در به اندازه ی کپی بودن مقاله نمی تواند به بازاریابی محتوا صدمه بزند. مقاله خوب مقاله ای است که کپی نشده باشد و به صورت اختصاصی تولید شود. اگر مقالات سایت خود را به صورت اختصاصی بنویسید گوگل نیز به سایت شما بیشتر اهمیت می دهد و از لحاظ سئو هم به سایت بسیار کمک خواهید کرد. در نتیجه مقالات خود را به هیچ عنوان از جایی کپی نکنید اگر هم سایتی وجود داشت که به نظرتان محتوای خوبی تولید کرده بود به جای کپی کردن مقاله از آن ها، یک بار مقاله را با دقت بخوانید سپس برداشت خود را با اضافه کردن جزئیات و موارد دیگر برای سایت خود ایجاد کنید.

2. طول محتوا

هر محیطی برای مطالعه میزان محتوای متفاوتی را می پذیرد. به طور مثال توقعی که هر کس از کتاب فیزیکی دارد با متنی که در اینستاگرام به عنوان Caption نوشته می شود قابل مقایسه نیست. کتاب نمی تواند با یک پاراگراف محتوا به فروش برود و متن در اینستاگرام ممکن نیست در صورت طولانی بودن خواهنده شود. در نتیجه به طول محتوا برای جایی که محتوا قرار می دهید دقت کنید.
مقالات سایت به هیچ عنوان نباید کم تر از 300 کلمه باشند. مقالات زیر 300 کلمه به هیچ عنوان از طرف گوگل تایید نمی شوند و نمی توانند به سئو سایت کمک کنند.
ممکن است تصور کنید مقالات طولانی برای سایت خوانده نخواهند شد، ولی این طور نیست. محتوای یک صفحه در سایت اگر بالای 2000 کلمه باشد بیشتر از هر مقاله دیگری خوانده خواهد شد. مقالات طولانی به کاربر این حس را انتقال می دهد ککه این مقاله کامل است و هر چیزی که احتیاج دارد از این صفحه مشخص است. در نتیجه به محتوای بالای 2000 کلمه بیشتر از هر مقاله ای اهمیت می دهند.

3. از موضوع اصلی دور نشوید

فرض کنید مقاله ای با موضوع (سئو سایت) در سایتی می بینید. در قسمتی از مقاله به بک لینک و یا رپورتاژ آگهی اشاره می شود و در مورد تاثیر بسیار مثبت آن ها بر سئو سایت نیز صحبت می شود. اما زمانی که اسم بک لینک در مقاله می آید ادامه مقاله فقط در مورد بک لینک صحبت می شود و دیگر خبری از سئو سایت در مقاله نیست.
این کار باعث می شود کاربر از سایت خارج شود و برای جواب سوال خود به دنبال سایت دیگری بگردد. در نتیجه به راحتی در بازاریابی محتوا اشتباهی انجام داده ایم و برای کاربر صفحه خروج ساخته ایم.

4. کیفیت مهم تر از کمیت است

به جای تولید 100 مقاله در ماه، 30 مقاله با کیفیت تولید کنید. برای گوگل تعداد مقالات اهمیتی ندارد بلکه کیفیت و مفهوم مقاله اهمیت دارد.
بسیار خوب است که اگر 100 مقاله هم دارید این مقالات به صورت اصولی با تکنیک های بازاریابی محتوا تولید شود نه این که صرفا برای زیاد کردن مقالات سایت از هر موضوعی استفاده کنیم و توجهی به جذابیت مقاله برای مخاطب نداشته باشیم.
سایت هایی را دیده ایم که با تعداد مقالات کم توانسته اند به رتبه خوبی در گوگل دست پیدا کنند با وجود اینکه سایت های دیگری که تعداد مقالات بسیار بیشتری دارند نمی توانند به سایت برسند.

5. مقاله شگفت انگیز

از انرژی خود برای نوشتن مقاله استفاده نکنید. جوری بنویسید که وقتی مقاله تمام شد دلتان بخواهد به همه بگویید مقاله من را بخوانید و ببینید چه قدر خوب نوشتم! مطمئن باشید بازخورد لذت بردن شما از مقاله ای که نوشتید در کارتان و در سو سایت به شما باز می گردد.
مقاله ای که صرفا برای از سر باز کردن نوشته شود و خودتان نتوانید با آن ارتباط بر قرار کنید برای دیگران هم به همین شکل خواهد بود.
بازاریابی محتوا یعنی طوری بنویسید که کسانی که محتوای تولید شده توسط شما را می خوانند کلملا موضوع برایشان روشن شود و با محتوا ارتباط برقرار کنند.

6. برای ویروسی شدن ننویسید

بازاریابی محتوا

مقاله ویروسی مقاله ای است که خواننده با خواندن آن به اشتراک گذاری مقاله برای دیگران تشویق می شود. این نوع مقاله عملا باعث برندینگ یا ایجاد محبوبیت می شود که تنها نکته برای بازاریابی ویروسی انتخاب موضوعی است که این قابلیت را داشته باشد و خود مقاله به صورت روان و جذاب نوشته شود.
این توضیحات توضیح مختصری از بازاریابی محتوا از نوع ویروسی است اما بازاریابی ویروسی هم می تواند از جمله مشکلاتی باشد که مقاله نویسان برای محتوای خود ایجاد می کنند.
این سوال پیش می آید که چگونه محتوای ویروسی از مشکلات بازاریابی محتوا به حساب می آید؟ این اتفاق زمانی می افتد که شما تمام تلاش خود را برای ویروسی شدن مقاله بگذارید!
زیاد حساسیت نشان ندهید و خودتان را اذیت نکنید اگر موضوعاتی را در حوزه کاری خود پیدا کردید که قابلیت ویورسی شدن داشت حتما برای آن مقاله و ویروسی شدن آن انرژی بگذارید. اما لازم نیست سعی کنید تمام محتوای سایت را با بازاریابی ویروسی تولید کنید چون همچین چیزی تقریبا امکان پذیر نیست.
پس به جای ویروسی شدن همه مقالات به جذابیت مقاله و جنبه آموزشی آن توجه کنید اگر مقاله خوب باشد حتما کاربران مقاله شما را با دیگران به اشتراک خواهند گذاشت؛ پس حساسیت بیش از حد به خرج ندهید.

7. مقاله بد همیشه بد است

اگر به تازگی به اهمیت بازاریابی محتوا پی برده اید و قبل از این مقالاتی بر روی سایت داشتید، حتما به فکر یک مقاله تکانی اساسی باشید!
نگران مقالات Publish شده ی سایت خود نباشید همیشه می توانید آن ها را به روز رسانی کنید. این کار اصلا مشکلی برای سایت ایجاد نمی کند. ممکن است حذف یک صفحه و 404 شدن آن از نظر گوگل بد باشد ولی به روز رسانی یک صفحه هیچ گاه بد نخواهد بود.
گوگل به محتوایی که به روز رسانی می شود اهمیت زیادی می دهد حتی بیشتر از محتوای سبزی که برای سایت تولید می کنیم. این کار از نظر گوگل یعنی کاملتر شدن محتوا و گوگگل هم دقیقا همین را می خواهد محتوایی که برای کاربران به روز رسانی می شود و جامع است.
در نتیجه اگر بر روی سایت خود مقاله ای دارید که ضعیف است، محتوای کمی دارد، چگالی کلمات کلیدی صحیحی ندارد، کپی شده است و … حتما به فکر رفع مشکلات آن باشید.
بازاریابی محتوا دست شما را باز گذاشته است به راحتی می توانید مقالات قدیمی خود را هم مطابق سلیقه کاربران و البته گوگل بهتر بنویسید و تیجه خوب آن را ببینید.

اگر قصد داریید اطلاعات خود را در زمینه تولید محتوا افزایش دهید حتما مقاله دیگر ما در آسان سئو که در رابطه با محتوای جذاب است را مطالعه کنید.

8. مخاطب محتوا کیست؟

برای چه کسی می نویسید؟ برای متخصصین حوزه کاریتان؟ برای افراد تازه کار؟ یا برای گوگل؟
فرقی نمی کند که در چه حوزه ای فعالیت می کنید تنها چیزی که مهم است این موضوع است که تمام کسب و کارها افراد تازه کار و افراد متخصصی دارند.
این که محتوای خود را پر از اصطلاحات تخصصی کنید نمی تواند محتوای جذابی برای کاربران شود زیرا مطمئن باشید 90% کسانی که به سایت شما می آیند افراد آماتور یا با اطلاعات کم هستند.
پس اگر محتوای سایتتان باید شامل این کلمات باشد حتما توضیحات کافی برای این اصطلاحات در بین متن یا در صفحات دیگر با مقاله ای مرتبط قرار دهید.
به این ترتیب با توضیح اصطلاحات تخصصی می توانید هم کاربران آماتور و هم متخصصین حوزه کاریتان را راضی نگه دارید.
اما مشکل دیگری که مقاله نویسان با آن سروکار دارند نوشتن مقاله ای است که مورد تایید گوگل باشد و به کمک تکنیک های سئو بتواند برای سایت امتیاز بیاورد.
به جای این که از گوگل برای خود قول بسازید او را هم یک مخاطب در نظر بگیرید. الگوریتم های گوگل به قدری هوشمند هستند که بتوانند مفهوم محتوا را درک کنند و نیازی نیست که به خاطر گوگل محتوای خود را پر از کلمه کلیدی کنید.
چگالی کلمه کلیدی در متن 2% و یا نهایتا 3% است. اگر می بینید که نیاز به تکرار بیشتر کلمه کلیدی در متن خود دارید می توانید از کلمات هم خانواده کلمه کلیدی خود استفاده کنید و یا حتی از معادل انگلیسی کلمه کلیدی برای آشنا شدن مخاطبان با آن کلمه استفاده کنید.
در نتیجه با توجه به این قسمت از مقاله، محتوای خود را برای کاربران آماتور بنویسید و اگر حوزه کاریتان تخصصی است مقالات را بخش بندی کنید و از ساده ترین مباحث به سمت مسائل پیشرفته بروید. در کنار مخاطبین آماتور و تخصصی گوگل را هم مخاطبی یگر در نظر بگیرید و تمام تمرکز خود را برای جلی رضایت گوگل نگذارید بلکه برای مخاطبین خود بازاریابی محتوا انجام دهید.

9. راجع به چیزی ننویسید که اطلاعات ندارید

فرض کنید که سایت شما سایتی فروشگاهی است. یک فروشنده از شما تقاضا می کند که محصول مرتبطی که با فروشگاه شما دارد را در سایت خود قرار دهید و بفروشید.
به هیچ عنوان بدون گرفتن اطلاعات کافی و مطالعه در رابطه با محصول محتوا تولید نکنید. شاید بتوان در رابطه با وصف زیبایی یک محصول در همان لحظه محتوا تولید کرد ولی کاربرانی که به سایت مراجعه می کنند به دنبال اطلاعات دقیق و فنی می گردند.
در نتیجه حتما در رابطه با موضوعی که برای آن محتوا تولید می کنید اطلاعات کافی داشته باشید. بازاریابی محتوا زمانی صحیح است که کاربر با خواندن آن محتوا تمام سوالاتش را بتواند پاسخ دهد نه این که سوال دیگری برایش ایجاد شود.

10. اصلاح مقاله

حتما در آخر مقاله دوباره از اول شروع به خواندن مقاله کنید. غلط املایی و ایرادهای نگارشی برای هر کسی اتفاق می افتد اما مهم این است که نگذاریم مقاله قبل از اصلاح شدن در دسترس کاربران قرار گیرد.
بعد از نوشتن مقاله، مقاله ی خود را با صدای بلند بخوانید و در صورت ممکن از یک نفر بخواهید که مقاله شما را بازخوانی کند و اگر موردی بود به شما بگوید.
بازاریابی محتوا زمانی به بهترین شکل انجام می شود که ایرادات جزئی را بر طرف کنیم و نگذاریم این ایرادات جزئی محتوای ما را تحت تاثیر قرار دهد.

نتیجه گیری:

بازریابی محتوا به قدری اهمیت دارد که می تواند شما را به روش های مختلفی به هدفتان برساند. محتوای خوب می تواند باعث: فروش بیشتر، ورودی بیشتر برای سایت، افزایش رتبه سایت و سئو و محبوبیت سایت شود. محتوای خوب این توانایی را دارد که به تنهایی بدون هیچ کاری یک صفحه سفید سایتی را به خط یک صفحه نتایج گوگل برساند.

منبع: https://www.asanseo.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.