چگونه رتبه خوبی در SERP یا صفحه نتایج جستجو به دست آوریم؟

SERP صفحه نتایج جستجو شده در موتورهای جستجو است که می توان آن را به پله های موفقیت تشبیه کرد. با رسیدن به پله اول در صفحه نتایج موتورهای جستجو به موفقیت در کسب و کار خود خواهید رسید. در ادامه به توضیح مختصری در رابطه با صفحه SERP می پردازیم. اهمیت هر قسمت از موتورهای جستجو و خدماتی که به کاربران خود ارائه می کند متفاوت است. SERP نیز یکی از بخش هایی است که کاربران هر روز به طور مستقیم با آن در ارتباط هستند. اما اینکه چگونه کاری کنیم که سایت ما در صفحه اول، نمایش داده شود نیاز به تکنیک هایی دارد که بدون انجام آن ها نمی توان به رتبه های اول نتایج جستجو شده رسید.

SERP

SERP چیست؟

SERP به معنی صفحه نتایج موتورهای جستجو است که مخفف Search Engine Result Page می باشد. با جستجوی هر کلمه در موتورهای جستجو نتایج زیادی در صفحات متعدد به شما نمایش داده می شود. صفحه SERP با هر بار جستجو نتایج مختلفی را نمایش می دهد که بر اساس رتبه سایت ها، می توان آن ها را در صفحه نتایج موتورهای جستجو دید.

راه کارهای رسیدن به صفحه اول SERP

برای رسیدن به صفحه اول نتایج موتورهای جستجو دو راه کار کلی وجود دارد:

1. سئو و بهینه سازی سایت
2. فعال کردن تبلیغات گوگل ادوردز

1. سئو و بهینه سازی سایت

سئو و بهینه سازی سایت شامل مجموعه عملیاتی است که با انجام دادن و حتی انجام ندادن آن ها می توان به صفحه اول SERP رسید. اما منظور کدام کارها است؟

انتخاب کلمات کلیدی مناسب

کلمات کلیدی دقیقا باید همان کلماتی باشند که کاربران آن ها را در موتورهای جستجو وارد می کنند نه آن چه که متخصصین حوزه‌ی کاری شما به آن آشنا هستند. نکته دیگری که در هنگام انتخاب کلمه کلیدی سایتتان باید در نظر داشته باشید این است که با استفاده از آمارگیرهایی مثل Google keyword planner و Google trend به خوبی متوجه می شوید که کلماتی که کاربران هنگام خرید محصولی استفاده می کنند، کلمات طولانی هستند نه کلمات تک جزئی. مثلا کسی که قصد خرید مبل دارد هیچگاه همین یک کلمه را در موتور جستجو وارد نمی کند بلکه کلمه‌ی کلیدی برای انتخاب او (خرید مبلمان منزل، خرید مبلمان کلاسیک، مبل ارزان از کجا بخرم) و عبارات این چنینی است.

بررسی سایت رقبا

قطعا در هر حوزه‌ای که کار می کنیم رقیب هایی هم در آن حوزه مشغول فعالیت هستند که بسته‌به حوزه‌ی کاری تعداد این رقیبان زیادتر یا کم تر است. حال به هر دلیلی ممکن است آن ها از ما بیشتر توانسته باشند در کسب و کار خود موفق شوند و در حوزه وب نیز سایت خوب با سئو قوی دارند. چگونه می توان با آن ها رقابت کرد؟ به راحتی با استفاده از آمارگیرها می توان سایت هر رقیبی را آنالیز کرد و به چگونگی رسیدن آن ها به نتایج اول در صفحه SERP پی برد.
سایت seositecheckup ابزاری رایگان است که می توانید به صورت رایگان از آن برای آنالیز سایت رقبا استفاده کرد. Dasheroo هم ابزار دیگری است که کاملا هر نوع اطلاعاتی را به شما خواهد داد تا بدانید چه راه هایی را باید طی کنید تا در صفحه SERP به رقیبان خود برسید.

مقالات مرتبط: اشتباهات سئو

سرعت سایت

SERP

مدیران گوگل صریحا اعلام کرده اند که سرعت سایت یکی از مهم ترین فعالیت هایی است که با رعایت آن رتبه بسیار خوبی به سایت شما تعلق می گیرد. در نتیجه حتما سعی کنید سایت سرعت خوبی داشته باشد و اگر سایت فروشگاهی ای دارید که مجبورید برای فروش محصولات از عکس های زیادی استفاده کنید حتما عکس ها را با حجم کم در سایت قرار دهید. سرعت سایت وابسته به رعایت نکات زیادی است که در مقاله‌ی دیگری قبلا به طور کاملا به این موضوع پرداخته ایم.

لینک سازی داخلی و خارجی

لینک سازی داخلی و خارجی راه حلی قطعی برای افزایش رتبه سایت در صفحه SERP است. لینک ها مسیر رفت و آمد ربات های گوگل (crawler) هستند. هرچه قدر یک سایت و یا یک صفحه لینک های بیشتری داشته باشد رفت و آمد ربات ها به آن سایت بیشتر خواهد شد. در نتیجه سایتی که بیشتر ربات ها به آن سر بزنند برای گوگل ارزش بیشتری خواهد داشت و به آن رتبه بهتری در SERP خواهد داد.
لینک های داخلی لینک هایی هستند که با انکرتکست ها به دیگر صفحات سایت لینک داده می شوند و لینک های خارجی هم بک لینک هایی هستند که از سایت ها، بلاگ ها و شبکه های اجتماعی دیگری به سایت داده شده است. لینک های داخلی کمک خواهند کرد ارزش یک صفحه بالا برود و تعداد بازدید مقالات و محصولات افزایش یابد و لینک های خارجی اعتبار کلی سایت را افزایش خواهند داد.

2. فعال کردن تبلیغات گوگل ادوردز

تبلیغات گوگل ادوردز راه کاری سریع است که با پرداخت هزینه به شرکت هایی که توانایی فعال کردن این تبلیغات را دارند می توان در سریع ترین زمان به صفحه اول SERP و حتی به خط اول رسید. متاسفانه شرکت گوگل این نوع تبلیغات را برای کشور ایران غیر فعال کرده است به همین دلیل نمی توانید به صورت مستقیم از خود گوگل تبلیغات دریافت کنید و نیازمند همکاری با شرکت های معتبر که توانایی فعال کردن این تبلیغات برای سایت های داخل کشور را دارند هستید.
مزیت تبلیغات بسیار زیاد است. اولین مزیت در این روش، رسیدن به صفحه اول در SERP در کمترین زمان است یعنی زمانی که حساب خود را شارژ کنید همان موقع سایت شما به صفحه اول نتایج جستجو شده می آید. مزیت دیگر فعال کردن تبلیغات گوگل ادوردز استفاده از آمارگیر بسیار دقیق گوگل ادوردز است که توانایی آنالیز کردن تمامی قسمت های سایت را دارد و رفتار کاربران را به خوبی در می یابد. شما نیز با مشاهده این گزارشات در گوگل ادوردز می توانید استراتژی کار خود را تغییر دهید و نسبت به نیاز کاربران و توجه کاربران به قسمت های مختلف سایت، سایت خود را مدیریت کنید.
البته این موضوع را در نظر داشته باشید که سایت هایی که این نوع تبلیغات را استفاده می کنند نیازمند بودجه ای اختصاصی برای این نوع تبلیغات می باشند زیرا هزینه‌ی این نوع تبلیغات به صورت کلیکی محاسبه می شود یعنی با هر بار کلیک شدن روی سایت مبلغ شارژ شده کسر خواهد شد و اگر سایت از نظر محتوا و محصولات غنی نباشد کاربر بدون خرید کردن از سایت خارج می شود و شما بابت ورود آن ها به سایت هزینه پرداخت کرده اید.

مقالات مرتبط:  HEO بهینه سازی سایت برای کاربر

نتیجه گیری:

رسیدن به صفحه اول SERP به این دلیل بسیار اهمیت دارد که همه ما هنگامی که به دنبال چیزی در گوگل می گردیم بعد از بازدید از سه سایت اول، نهایتا صفحه اول SERP را به دنبال چیزی که هستیم می گردیم و به ندرت پیش می آید که کسی به صفحه دوم سر بزند. در نتیجه کسب و کار اینترنتی زمانی برای ما بسیار سود آور خواهد شد که سایت ما هم در میان 10 سایت صفحه اول نتایج موتورهای جستجو باشد.

منبع: https://www.asanseo.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.