5 نکته مهم جهت ایجاد محتوای جذاب و با کیفیت

نوشتن محتوای جذاب کار سختی نیست هر کسی می تواند به راحتی مقاله ای جذاب تولید کند به شرطی که نکاتی را رعایت کند و اطلاعات جزئی در این رابطه داشته باشد. متن جذاب کمک می کند کاربران به سایت علاقمند شوند و ورودی سایت افزایش پیدا کند. افزایش ورودی سایت و وجود مقالات متعدد، بهبود رتبه سایت و سئو را به همراه خواهد داشت. سایتی که سئو خوبی داشته باشد کمک خواهد کرد که در کسب و کار خود به سود قابل توجهی برسیم. در نتیجه به تولید محتوا برای سایت اهمیت دهید تا به راحتی به اهداف خود برسید.

محتوای جذاب

محتوای جذاب چه محتوایی است؟

قبل از نوشتن هر مقاله باید دو سوال از خود پرسید که در صورتی که جواب درستی برای آن ها داشته باشیم مقاله بهتری هم خواهیم نوشت.
اولین سوال این است که مقاله برای کدام دسته از افراد تولید می شود؟
مخاطب های سایت را می توان به دو بخش تقسیم کرد، افراد کم تجربه و افراد متخصص. برای اینکه مقالات سایت واقعاً توسط کاربران خوانده شود باید برای هر دو دسته از کاربران مقالاتی داشته باشیم تا محتوای مورد نیازشان را در سایت ما پیدا کنند.
این که صرفاً مقاله‌ای تولید کنید که پر از اصطلاحات تخصصی است و تصور کنید که بار علمی خوبی دارد تنها برای متخصصین حوزه کاری خود مفید واقع می شود و نمی‌تواند عده زیادی از کاربران را راضی نگه دارد. لازم است بدانید بیشتر کاربرانی که در گوگل به جستجوی سوالات و نیازهای خود می پردازند افراد کم تجربه یا آماتور هستند و به دنبال متن های تخصصی و پیچیده نمی گردند. در نتیجه برای این که بتوانید محتوای جذاب مورد نیاز برای همه کاربران را در سایت خود داشته باشید، پیشنهاد می کنیم که برای افراد متخصص و کم تجربه به صورت جداگانه محتوا تولید کنید.
این کار را می توانید با برنامه ریزی تولید محتوا، در هر زمینه ای به سادگی انجام دهید. به طور مثال اگر قصد دارید طراحی سایت آموزش دهید میتوانید در مقالات خود روش های طراحی سایت را طبقه بندی کنید و در مقالات ابتدایی مسائل ساده تر را بازگو کنید و در مقالات بعدی مسائل پیچیده تر و کاربردی تر را آموزش دهید. به این ترتیب هم افراد کم تجربه با سیستم طراحی سایت بیشتر آشنا می‌شوند و هم افراد متخصص می توانند از مقالات تخصصی سایت شما استفاده کنند.

سوال دومی که قبل از نوشتن مقاله باید از خود بپرسیم این است که هدف از تولید این مقاله چیست؟
آیا صرفاً در زمان نوشتن مقاله تمام فکر شما فروش محصولات است؟
آیا قصد دارید مقاله ای بنویسید که پر از کلمات کلیدی است و می خواهید با آن گوگل را تحت تاثیر قرار بدهید؟
آیا رضایت کاربران مد نظر شماست و می خواهید سایت محبوب آنها شوید؟
هنگامی که مقاله ای را می نویسید باید بدانید که هدفتان از تولید آن مقاله چه چیزی است. بعد از مشخص شدن هدف، مقاله شما هم به هدفتان نزدیک تر می شود و حتی اگر صرفا به فکر فروش محصول هستید می توانید محتوایی بنویسید که تمام اطلاعات لازم را به کاربر می دهد و کاربر با خواندن آن محتوا به مفید بودن محصول پی برده و اقدام به خرید خواهد کرد.
اگر صرفا می خواهید مقاله بنویسید که رضایت گوگل را به دست آورید و به سئو سایت کمک کنید، باز هم اگر بدانید فقط رضایت گوگل برای تان شرط است می توانید مقاله بهتری تولید کنید.

مقاله‌ای که برای کاربران تولید می شود و هدف از تولید آن خوانده شدن و جلب رضایت کاربران و برطرف شدن سوالات آنها است، قطعاً می‌تواند بهترین بازخورد را برای سایت به همراه آورد زیرا کاربران در صورتی که از خواندن مطلبی احساس رضایت کنند بارها و بارها به سایت سر می زنند و کاربرد وفادار سایت می‌شوند همچنین ممکن است مطلب را به اشتراک بگذارند و به این ترتیب برای سایت ورودی بیشتری را بیاورند.

توضیحات بالا را می توان نگاهی کلی به تولید محتوا دانست. یعنی شما باید کاربران خود را بشناسید و برای تولید محتوای خود هدفی داشته باشید. اما بعد از پاسخ دادن به دو سوال بالا، سوال دیگری طرح می شود که تولید محتوای جذاب برای سایت خود را چگونه شروع کنیم؟
در ادامه توضیح مختصری در رابطه با راه کارهای جذاب شدن محتوا خواهیم داد که با رعایت آن ها کاربران واقعا محتوای شما را با علاقه مطالعه کنند:

۱. نیاز کاربران و بازار کار

برای تولید محتوای جذاب برای سایت، نمی‌توان طبق سلیقه خود عمل کرد. باید ببینیم آیا واقعاً محتوایی که تولید می کنیم مورد نیاز کاربران هست یا نه؟ و آیا در بازار تجارت محتوای ما می تواند کاری کند که ما به سود بیشتری برسیم؟
با یک نظر سنجی ساده از مشتریان قدیمی خود و آشنایان در حوزه کاری مرتبط با ما، می توان به خوبی به جواب این سوال پی برد. مثلاً اگر حوزه کاری شما طراحی دکوراسیون است با نظر سنجی از افراد مختلف می توانید اطلاعات زیاد و مفیدی به دست آورید. ممکن است تصور کنید دکوراسیون منزلی که تماماً با فلز طراحی شده است می‌تواند جذاب باشد و ایده ی جدیدی به حساب بیاید. بعد از آن هم به فرض تصمیم بگیرید برای عنوان (طراحی دکوراسیون فلزی برای منزل) مقاله‌ای بنویسید. اما قبل از آن باید بدانید آیا واقعاً افراد تمایلی به فلزی شدن منزل خود دارند یا نه؟ در چنین شرایطی با نظرسنجی از افراد مختلف می‌توان به خوبی به جواب این سوال پی برد. حتی می‌توان از آنها پرسید که برای دکوراسیون داخلی منزل چه سبکی را بیشتر می پسندند؟ در نتیجه متوجه می شوید بازار کار برای چه سبک های مناسب‌تر است. اگر بعد از نظر سنجی متوجه شدید که بیشترین نظرات در رابطه با دکوراسیون داخلی منزل انتخاب مدل های کلاسیک است می‌توانید محتوای بیشتری برای مدلهای کلاسیک در طراحی دکوراسیون داخلی منزل تولید کنید و انرژی و هزینه خود را بیشتر صرف محتوای جذاب و مورد علاقه مردم کنید.

2. قابل اطمینان باشید

محتوای جذاب

سعی کنید محتوای تولید کنید که واقعاً از نظر کاربران مفید باشد و آن ها احساس نکنند‌ که محتوا، تنها سود شرکت را به همراه خواهد داشت. برای محتواهای خبری و آموزشی و برای جلب اعتماد کاربران می توان از منابع استفاده شده برای مقاله اسم برد تا کاربران به صحت مطلب پی ببرند. هم چنین نقل قول ها از افراد سر شناس کمک می کند که کاربر احساس کند همه در رابطه با این موضوع اطلاعات دارند و او هنوز اطلاعات کافی ندارد. مثلا در رابطه با آموزش سئو می توان گفت مدیر عامل شرکت گوگل اعلام کرده است که الگوریتم های جدید به خوبی توانایی تشخیص محتوای کپی شده را دارند و سایت ها را پنالتی می کنند. اسم بردن یا نقل قول کردن از مدیرعامل گوگل به کاربر اطمینان بیشتری در رابطه با صحت این خبر خواهد داد.

3. عناوین جذاب

یکی از مهمترین عواملی که به خوانده شدن یک مطلب کمک خواهد کرد عنوان های جذاب است. در انتخاب عنوان ها حسابی سلیقه به خرج دهید. از جملاتی استفاده کنید که کاربر را به خواندن محتوای مربوط به عنوان، ترغیب کند. عنوان ها باید به شکلی باشد که حس کنجکاوی در فرد به وجود بیاورد.
این که تمام اطلاعات متن از عنوان مشخص باشد هم می تواند مفید باشند و هم می‌تواند باعث خوانده نشدن مطالب زیر عنوان شود. عنوان ها نه باید زیاد کوتاه باشند و نه باید آنقدر بلند باشند که با خواندن آنها بتوان ادامه مطلب را حدس زد. تنها جمله ای 4 یا 5 کلمه ای کافی است.

4. احساس نیاز ایجاد کنید

محتوای جذاب خود را به صورتی بنویسید که کاربر احساس کند درصورتی که از خدمات شما و محصولات شما استفاده نکند چیزی را از دست داده است. می توانید در ابتدای مقاله از شرایط عدم وجود خدماتتان توضیح دهید ولی این محتوا باید به صورتی باشد که کاربر احساس نکند که قصد فریب دادن او را دارید بلکه باید به شکلی نوشته شود که احساسات کاربر درگیر شود. در ادامه مقاله تان، می توانید مانند یک شوالیه ظاهر شوید و تمام مشکلات را حل کنید! در ادامه از خدماتی که انجام می‌دهید بگویید و توضیحات جامعی را در اختیار کاربر قرار دهید تا خودش به این نتیجه برسد که شما متخصص هستید و می تواند به شما اعتماد کند.

5. تصاویر زیبا

استفاده از تصاویر زیبا کمک می‌کند که محتوا از حالت یکنواختی خارج شود و کاربر از خواندن مقاله خسته نشود. حتماً در مقاله خود از تصاویر اختصاصی استفاده کنید این کار باعث می‌شود سایت شما به عنوان سایت مرجع و محبوب شناخته شود. بسیاری از شرکت ها به دلیل کمبود بودجه و مشکلات دیگر، برای بخش تولید محتوا هزینه ای انجام نمی دهند و تصاویر اختصاصی نیز برای سایت خود استفاده نمی‌کنند؛ کافی است برای مقالات خود تصاویر زیبا استفاده کنید تا ببینید که ورودی سایتتان تا چه میزان افزایش پیدا میکند. همچنین استفاده از اینفوگرافیک ها امروزه بسیار طرفدار پیدا کرده است و می تواند محتوای شما را بسیار جذاب کنند. فایده اینفوگرافیک این است که به آسان تر یاد گرفتن محتوای سایت کمک می کند زیرا تصاویر بیشتر از متن در ذهن می مانند. اگر سایت های دیگر و یا کاربران اینفوگرافیک شما را ذخیره کنند، در صورتی که لوگوی خود را در اینفوگرافیک قرار داده باشید و اینفوگرافیکتان را اختصاصی کرده باشید هر کجا از آن استفاده شود ورودی خوبی را به سایت شما می آورد.

جمع بندی:

محتوای جذاب سایت خود را طوری بنویسید که اگر خودتان به آن سایت وارد شده بودید از خواندن آن لذت می بردید. خودتان را نقد کنید و مانند یک معلم به جزئیات متن دقت کنید. هیچ کس به اندازه خودتان نمی تواند ایراد های متن را تشخیص دهد. موضوعاتی که کاربران بیشتر می پسندند را انتخاب کنید و طوری بنویسید که هر کسی از خواندن آن مقاله لذت ببرد در چنین شرایطی شما بازاریابی محتوا را به عالی ترین شکل انجام داده اید. رضایت کاربران می تواند امتیاز گوگل و در نهایت افزایش میزان درامد از سایت را به همراه آورد.

منبع: https://www.asanseo.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.