تاثیرات سایت و شبکه های اجتماعی بر یکدیگر

کسب و کارهای قدیمی و سنتی در گذشته را به یاد آورید. مغازها مشتریان زیادی داشتند و اگر چندین سال توانسته بودند به کسب و کار خود ادامه دهد فقط با کمک اعتباری بود که به واسطه کار کردن چند نسل از فرزندان یک خانواده در آن حوزه کاری به دست آمده بود. در دهه ۸۰ با روی کار آمدن اینترنت های dial-up اوضاع کمی تغییر کرد. سایت ها و وبلاگ ها روی کار آمدند و شرکت های معتبر و بزرگ برای کسب و کار خود سایتی طراحی کردند. قالب سایت ها، نحوه طراحی سایت، استفاده‌ای که از سایت می شد و… همگی نسبت به امروزه بسیار تفاوت داشت. شاید در آن زمان طراحی یک صفحه سفید ساده و توضیح دادن در رابطه با کسب و کار خود و حتی بزرگنمایی فعالیت های شرکت کاملاً طبیعی بود و اکثر کسانی که سایت داشتند به همین شیوه کار می کردند. در ادامه با شبکه های اجتماعی بیشتر آشنا خواهیم شد.

شبکه های اجتماعی

گسترش شبکه های اجتماعی در چند سال اخیر

در چند سال اخیر دنیای اینترنت و کسب و کارهای اینترنتی بسیار گسترش پیدا کرده اند. برای این که با یک کسب و کار جدید ارتباط برقرار کنیم و در رابطه با آنها بیشتر بدانیم، حتما باید به سایت آنها سری می‌زدیم. گوگل به عنوان منبع اطلاع‌ رسانی شناخته شده بود. بهترین ابزار برای برند سازی و گسترش دادن حوزه کاری خود داشتن یک سایت بود. روز به روز تعداد سایت ها افزایش پیدا کرد و سایت ها رقیب یکدیگر شدند. برای این که کاربران بتوانند ما را در میان نتایج برتر میان نتایج گوگل ببینند سئو معنای جدی تری پیدا کرد و سایت ها پلی به سمت موفقیت شدند.

موبایل های هوشمند همه چیز را تغییر داده اند. استفاده از اینترنت و گشت و گذار در محیط اینترنت بسیار ساده شده است. به قدری که کسی برای بازدید از یک سایت به سراغ سیستم های کامپیوتری و حتی لپ تاپ خود نمی رود و به سادگی در چند ثانیه با موبایل خود هرچیزی که بخواهد را چک می کند. در چنین شرایطی شبکه های اجتماعی بسیار محبوب می شوند. زیرا استفاده از آن بسیار راحت است و سازگاری خوبی با موبایل دارد.برای رسیدن به موقعیت خوب در کسب و کار خود باید مانند دنیای اطراف مان انعطاف پذیر باشیم و خودمان را به روز رسانی کنیم.

امروزه برند سازی با شبکه های اجتماعی می‌تواند حتی بیشتر از یک سایت به ما کمک کند. استفاده همزمان از سایت و شبکه های اجتماعی و فعالیت مداوم در هر دوی آنها می تواند بسیار سودآور باشد به شرط این که استراتژی درستی برای فعالیت در سایت و بازاریابی برای شبکه های اجتماعی داشته باشیم.

تاثیرات سایت و شبکه های اجتماعی بر یکدیگر

برای شروع هرکسب و کار اینترنتی ای داشتن یک سایت، هر چند ساده می تواند مفید واقع شود. به دلیل داشتن نظم، دسته بندی مرتب، طراحی کاربردی نسبت به کسب و کار و … سایت ها می توانند با وجود محبوبیت روز افزون شبکه های اجتماعی باز هم مورد توجه واقع شوند. با وجود قدرتمند بودن موتورهای جستجو مخصوصا گوگل، هر کسی هر سوال و هر نیازی که داشته باشد اولین راه حل را جستجو کردن در گوگل می داند. در چنین شرایطی اهمیت سئو و بهینه سازی سایت همیشه زیاد است و قطعا باعث موفقیت در هر کسب و کاری خواهد شد.

اما این سوال نیز مطرح می شود که شبکه های اجتماعی در کسب و کار ما برای رسیدن به هدف چه قدر تاثیر گذار هستند؟ برای پاسخ به این سوال تنها کافی است به دور و اطراف خود نگاهی بیاندازید. بیشترین استفاده ای که اطرافیانتان از تلفن همراه خود دارند برای چه کاری است؟ قطعا با کوچکترین فرصت به دست آمده همه ی ما به سراغ اولین چیزی که میرویم موبایلمان است و بعد هم چک کردن شبکه های اجتماعی.

اگر کاربران تا این اندازه زمان خود را برای شبکه های اجتماعی اختصاص می دهند چرا ما مانند شرکت های بزرگ از این موقعیت به نفع خود استفاده نکنیم؟

شبکه های اجتماعی بهترین ابزار برای برنینگ هستند که با داشتن برنامه ریزی و استراتژی صحیح می توان از آن ها بهترین نتیجه را گرفت. در کشور ما ایران شبکه اجتماعی پر طرفدار، در دو شبکه تلگرام و اینستاگرام خلاصه می شود. به دلیل مسدود نبودن، در دسترس بودن و استفاده راحت از این دو شبکه مردم کشور ما با تلگرام و اینستاگرام بسیار ارتباط بر قرار کرده اند.

در کشورهای دیگر شبکه های اجتماعی دیگری مثل توئیتر، فیس بوک، لینکدین و … بیشتر طرفدار دارد و شرکت ها بیشترین بازخورد را برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی از این شبکه ها می گیرند.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو سایت

بازاریابی در شبکه های اجتماعی مثل گوگل پلاس، فیس بوک، توئیتر و پینترس کمک می کند تا علاوه بر برندینگ بتوان به سئو سایت هم کمک کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید گوگل حتی فعالیت شما را در شبکه های اجتماعی هم زیر نظر دارد و کاملا به نحوه عملکرد شما آگاه است.

شبکه های اجتماعی به دلیل داشتن Page authority بالا می توانند به سایت بسیار کمک کنند در نتیجه حتما برای محبوب کردن سایت خود در نظر گوگل حداقل از 2 شبکه اجتماعی برای به اشتراک گذاشتن مطالبتان استفاده کنید.

در ادامه 3 مورد از مهم ترین تاثیرات شبکه های اجتماعی بر سئو سایت را مطرح کرده ایم:

1. زودتر ایندکس شدن سایت:

شبکه های اجتماعی

ایندکس شدن مطالب در پایگاه داده های موتورهای جستجو با قدرتمندتر شدن سیستم ها بسیار نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده است. تا سال گذشته ممکن بود هر مطلبی که در سایت اضافه می شد تا 15 دقیقه و حتی یک ساعت بعد ایندکس شود و این موضوع برای بسیاری از سایت ها امری حیاتی است. اگر مطالب زود در سایت ایندکس نشوند ممکن است سایت های دیگر مطلب شما را بدزدند و گوگل مطلب شما را به عنوان مطلب کپی شده در نظر بگیرد.

هر چه قدر یک سایت، دامنه ای با رزومه خوب و فعال داشته باشد ربات های گوگل به آن سایت بیشتر سر میزنند؛ زیرا آن سایت برای گوگل تائید شده است. در نتیجه با کمک شبکه های اجتماعی می توان این اتفاق را تا حد زیادی بهبود بخشید. ربات های گوگل به دلیل وجود لینک ها و صفحات زیاد در شبکه های اجتماعی در این شبکه ها مدام در حال رفت و آمد هستند. در نتیجه با بروز رسانی سایت و قرار دادن مقاله ای جدید می توان به کمک شبکه های اجتماعی ربات های گوگل را زودتر متوجه سایت خود کرد.

2. افزایش ورود ربات های گوگل به سایت

ربات ها یا crawler لینک ها را به عنوان مسیر رفت و آمد در سایت ها می دانند. شبکه های اجتماعی به سایت ها کمک می کنند که ربات های بیشتری را به سایت دعوت کنند. رفت و آمد مداوم ربات ها به سایت می تواند به افزایش رتبه سایت کمک کند زیرا رفت و آمد زیاد ربات ها به یک سایت به دلیل وجود لینک های زیاد است.

3. افزایش ورودی کاربران به سایت

با توجه به مطالب بالا کاربران در شبکه های اجتماعی حضور فعالی دارند و در صورت مشاهده تبلیغات و یا پست های شبکه اجتماعیتان به سایت شما وارد می شوند و به همین راحتی ورودی سایت را به میزان چشم گیری افزایش می دهند.
حتما برای مطالب خود در سایت دکمه اشتراک گذاری قرار دهید. بیشترین بازخوردی که یک سایت از شبکه های اجتماعی می تواند بگیرد زمانی است که فردی به عنوان خواننده مطلب مقاله را در شبکه اجتماعی خود به صورت مستقیم با استفاده از این دکمه ها به اشتراک بگذارد.
گوگل به این کار اهمیت ویژه ای می دهد و مطالب شما را مهم تصور می کند زیرا کاربر دیگری آن را در صفحه شخصی خود به اشتراک گذاشته است. اشتراک گذاری مطالب به صورت مستقیم از سایت در کشور ما مانند دیگر کشور ها انجام نمی شود اما با این حال حتی اگر تعداد کمی هم اشتراک گذاری توسط کاربران انجام شود باز هم تاثیر خود را خواهد گذاشت.

چگونه می توانیم کاربران خود را از سایت به شبکه های اجتماعی و از شبکه های اجتماعی به سایت دعوت کنیم؟

سایتی که هم با شبکه های اجتماعی فعالیت می کند و هم با سایت اطمینان بیشتری به کاربر برای معتبر بودن شرکت خواهد داد. خرید از فروشگاه های اینترنتی با وجود همین نکات جزئی می تواند منجر به خرید دوباره کاربر از سایت شود. فردی که در شبکه های اجتماعی با کسب و کار شما و خدماتتان آشنا می شود اگر مثلا در تلگرام راجب یک محصول از شما سوالی کند و شما لینک URL آن محصول در سایت را به مشتری بدهید تا اطلاعات کامل را در سایت ببیند، باعث می شود که مشتری احساس کند شما در کار خود جدی هستید.

شبکه های اجتماعی منحصر به‌ فرد به اسم کسب و کارمان و فعالیت در آن ها قطعا کاربرانی را به عنوان دنبال کننده برای خود خواهند داشت. اما برای اینکه از آن ها برای رشد سایت هم استفاده کنیم به چند روش امکان پذیر است:

مقالاتی که در سایت می نویسید را به صورت خلاصه در شبکه های اجتماعی قرار دهید و ادامه‌ی مطلب را ننویسید. و با جملاتی مثل ادامه‌ی مطلب در سایت و حتی سه نقطه به عنوان ادامه دار بودن مطلب کاربران را برای خواندن مقاله مفیدتان به سایت بکشانید.

سایت های فروشگاهی هم می توانند اطلاع رسانی های خود را در شبکه های اجتماعی انجام داده و به کاربران بگویند که محصولات جدید رسیده است و برای مشاهده آن ها کلیک کنند. در نتیجه آن ها هم برای دیدن محصولات به سایت خواهند رفت.

با همین روش های ساده از کاربران برای افزایش ورودی سایت و بهبود سئو سایت کمک خواهید کرد.

هم چنین برعکس این موضوع هم وجود دارد. اگر کاربری با خدمات شما از طریق سایت آشنا شود می توانید با چند کلمه ساده او را به اعضای شبکه اجتماعی خود دعوت کنید. مثلا با قرار دادن تصویر دسته ای از محصولات و نوشتن جمله ی کد تخفیف 20 درصدی محصولات در تلگرام، کاربر هم برای گرفتن کد تخفیف به شبکه اجتماعی شما می رود و علاوه بر این که می تواند از کد برای خرید استفاده کند با دیدن فعالیت شما در ای شبکه به فعال بودن شما پی می برد. از آن جایی که اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی بسیار راحت است کاربر هم با دیدن محصول یا خدماتی که برایش جالب باشد حتما آن را با اطرافیان خود به اشتراک می گذارد.

به همین راحتی می توانید از تاثیر شبکه های اجتماعی بر سایت و هم چنین تاثیر سایت بر شبکه های اجتماعی به نفع خود استفاده کنید.

نتیجه گیری:

پیشنهاد می کنیم شبکه های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام را برای برند سازی استفاده کنید و در کنار آن ها از شبکه های اجتماعی دیگری مثل گوگل پلاس، فیس بوک و لینکدین برای افزایش محبوبیت در نظر گوگل بهره ببرید.

منبع: https://www.asanseo.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.